Akumulator

bbonk
Posty: 18
Rejestracja: sob wrz 12, 2020
Miejscowość: Łódź
Motocykl: Kawasaki Vulcan 1600 Classic

Akumulator

Post autor: bbonk » wt mar 08, 2022

Czołem
Muszę wymienić akumulator, rozstrzał cenowy od 200zl do 900zl. Wiem, że ma być 18aH, ale nie dotarłem do informacji jaki ma mieć prąd rozruchowy. Poradźcie coś. Vulcan 1600 clasic.

franc1213
Posty: 438
Rejestracja: pt wrz 09, 2011
Miejscowość: Szwecja
Motocykl: Kawasaki VN 2000+EN 500
VROC: 37045

Re: Akumulator

Post autor: franc1213 » wt mar 08, 2022

Witaj tu masz 26012 https://sklep.kawasaki.pl/pl/chassis-el ... 824-p.html moze djdziesz po numerze OEM ja znalezlem taki u siebie https://www.mcweb.se/for-din-hoj/kawasa ... i-ftz16-bs
Franek

Awatar użytkownika
Wielebny Bolo
Posty: 1189
Rejestracja: ndz sty 14, 2018
Miejscowość: Brzeg Dolny
Motocykl: VN 2000 Parowóz
VROC: 0

Re: Akumulator

Post autor: Wielebny Bolo » śr mar 09, 2022

Najważniesze to wymiary aku. Wyjmuj stary, fotaka oznaczenia i do sklepu. Tam ci dobiorą aku i prawdopodobie zaproponują kika ofert cenowych i jakościowych.
Jeżeli ze starym nie było kłopotu z rozruchem to masz dolną granicę pr. rozruchowego.
Odradzam zakupy w ASM Kawasaki czy innym (Autoryzowanym Serwisie Motocykli :D ) tam skasuję cię z dodatkiem od luxusu. Zakupy w internecie tez odpadają, problemy z gwarancją i bardzo często kiepka wiedza co do czego. Wcisną ci to co mają. W skepie z aku kupisz za połowę ceny ten sam akumulator co ASM.
Motor ma cię wszędzie zawieźć a nie zawieść wszędzie.

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1095
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Akumulator

Post autor: Tex66 » czw mar 10, 2022

bbonk,
Ty tak na poważnie z tym prądem rozruchowym akumulatora motocyklowego 18Ah?
Franek i Wielebny dali Ci pełną wykładnię jak dobrać właściwy akumulator.
Franka pomocne sugestie na pewno przeczytałeś, ale zapomniałeś się do nich odnieść, Wielebnego i moje na pewno przeczytasz.
Więc:
Najważniejsza jest pojemność akumulatora, w tym przypadku 18Ah i jego wymiary.
Pojemność akumulatora jest ściśle powiązana z prądem rozruchu jaki może bezpiecznie dla akumulatora pobrać rozrusznik. Dla akumulatorów 18Ah konstrukcyjnie to przedział 250-330A.
To właśnie moc rozrusznika decyduje, ile tego prądu pobierze.
Jeżeli nie znasz mocy rozrusznika w swoim VN 1600 to można ją obliczyć, ale należy znać moment obrotowy na rozruszniku i minimalne obroty silnika przy których następuje zapłon w silniku.
Najlepiej to odpuść sobie te wyliczenia, jeżeli nie wiesz o co chodzi.
Najważniejszy wszędzie jest umiar i nie przesadź z prądem, bo inaczej:
https://www.youtube.com/watch?v=x2xoF_zK4uY
Tex66

bbonk
Posty: 18
Rejestracja: sob wrz 12, 2020
Miejscowość: Łódź
Motocykl: Kawasaki Vulcan 1600 Classic

Re: Akumulator

Post autor: bbonk » czw mar 10, 2022

Dzięki za pomoc. Wydaje mi się że wystarczy 18ah i 250A prądu rozruchowego.

Awatar użytkownika
artix
Posty: 1158
Rejestracja: wt cze 05, 2018
Miejscowość: Inowrocław
Motocykl: VN2k,VN1700 Vaquero,HD Electra
VROC: 38561

Re: Akumulator

Post autor: artix » sob mar 12, 2022

Co to znaczy wystarczy 250A? Katalogi podają 18Ah i 270A lub więcej, do tego dobiera się aku z odpowiednim umiejscowieniem klem, żeby nie było problemów z podłączeniem. W moim sklepie podaję markę, model i rocznik, resztę robi sprzedawca szukając właściwego aku w katalogach.

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1095
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Akumulator

Post autor: Tex66 » wt mar 15, 2022

Artix,
Masz 100% rację z pojemnością i wielkością prądu rozruchowego akumulatora do VN 1600.
Prąd rozruchu to minimum 270A ze wskazaniem na 300A.
To co będzie niżej Ciebie nie dotyczy, zbyt proste dla Ciebie :) .

Dla wszystkich Kolegów posiadaczy VN1600 a czytających ten post, tak dla rozruszania życia na Forum i mając na uwadze zbliżający się początek sezonu motocyklowego 2022, coś co może być przydatne.

- Obliczyć moc rozrusznika w VN 1600 (dwoma metodami dla potwierdzenia prawidłowości wyliczeń)?
- Jak obliczyć pojemności akumulatora i w konsekwencji bezpieczny prąd rozruchowy mając na względzie właśnie moc rozrusznika.

Do pozyskania Instrukcja Serwisowa dowolnego VN 1600 (Classic lub Nomad lub Mean Streak) w języku polskim.

Oczywiście tylko dla chętnych – 16.03.2022, godz. 06.00.
Tex66

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Jest 1 użytkownik online :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość

Najwięcej użytkowników (176) było online śr wrz 15, 2021

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Dzisiaj urodziny obchodzą