Motocyklista podczas burzy

Wszelkie tematy dotyczące naszych motocykli.
Awatar użytkownika
Długi Lech
Posty: 1000
Rejestracja: ndz lis 14, 2010
Miejscowość: Białystok
Motocykl: EN 500 C3
VROC: 33639

Motocyklista podczas burzy

Post autor: Długi Lech » wt maja 24, 2011

W związku z tym że dzisiaj burza z piorunami przegnała mnie i Kaspra z traski zastanawiałem się czy motocyklista jest bezpieczny na motorze? Wyłączylismy telefony komórkowe podczas jazdy bo jak wiadomo one sa częstą przyczyną porażenia piorunem. Kliknąłem na google w poszukiwaniu tematu i co sie okazuje? Nawet kierowca w samochodzie nie jest bezpieczny pomimo naukowych wywodów o "klatce faradaya" (jakoś tak to sie nazywa) a tutaj ciekawe linki:
http://www.wykop.pl/link/32330/samochod ... u-pioruna/

he he i to jest ciekawe: piorunochron dla motocyklisty (jezeli to naprawdę działa to może trzeba coś takiego ze sobą wozić?)
http://www.koloroweru.pl/strony/piorunochron.html
A swoją drogą to chyba chopperowcy i cruiserowcy są najbardziej ze wszystkich motocyklistów narażeni na porażenie piorunem ze względu na wyprostowaną pozycję na motocyklu i na gabaryty maszyn.
Pozdrawiam Leszek

VROC #33639

Awatar użytkownika
Abrams
Posty: 6171
Rejestracja: pn kwie 12, 2010
Miejscowość: Warszawa
Motocykl: VN2000 Limited '05
VROC: 29561

Post autor: Abrams » wt maja 24, 2011

Z uziemieniem to jest tak że zwiększa prawdopodobieństwo uderzenia...

Lepiej po prostu się zatrzymać i przeczekać niż kombinować.

Podobne dylematy miałem czy na jachcie wyrzucać odgromniki do wody i jakoś nigdy tego nie używałem a pioruny waliły do okoła.
VN2000 Limited '05 Special Polar Polish Winter Edition II 113KM

VROC #29561

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1792
Rejestracja: czw kwie 22, 2010
Miejscowość: Błonie
Motocykl: VN 1600 Classic, Kawasaki Versys 1000
VROC: 0

Post autor: Albert » śr maja 25, 2011

Oj takimi pierdołami się przejmujecie. Pioruny waliły od lat i od lat ludzie jeżdzą na motorach i nikt się tym nie przejmował. Wyprostowany czy schylony, jak ma przypieprzyć to i tak przypieprzy. A kto się boi burzy to nawet jak wyrzuci wszystkie urządzenia to i tak z domu nie wyjdzie.
Człowiek jest niczym, czyny są wszystkim.
Człowiek to dusza w ciele zwierzęcia.

Konrad
Posty: 4986
Rejestracja: czw mar 17, 2011
Miejscowość: Lublin
Motocykl: VN1700 NOMAD
VROC: 34019

Post autor: Konrad » śr maja 25, 2011

Myślę że najlepiej się zatrzymać i przeczekać burzę.

Awatar użytkownika
Dzidzia
Posty: 2580
Rejestracja: pn lip 12, 2010
Miejscowość: Warszawa
Motocykl: VN800A
VROC: 0

Post autor: Dzidzia » śr maja 25, 2011

Mieliśmy kiedyś z Jacem sytuację, że waliła burza z piorunami a nie było jak przystanąć. Jechaliśmy do przodu, bo nie było wyjścia. Ale jeśli to jest możliwe, też uważam, że warto przeczekać w suchym miejscu.
I'm Member Queens of Roads !!!!!! http://www.queensofroads.pl/

Awatar użytkownika
MaciekSz
Posty: 3700
Rejestracja: ndz maja 09, 2010
Miejscowość: Pruszków
Motocykl: BMW K1200LT
VROC: 32197

Post autor: MaciekSz » śr maja 25, 2011

W ub. roku miałem dwie sytuacje, kiedy złapała mnie burza - pierwszą w czasie jazdy przez las, drugą w warszawie. I w obydwóch przypadkach, chociaż burzy się z zasady nie boję, to zjechałem z trasy pod przystanek autobusowy / na stację benzynową.
MaciekSz
Jest: K1200LT
Był VN 1700 Nomad B&W, Vulcan S, VN 2000 Rogue, VN1600 Nomad, VN900 Custom Ebony LE,
Er6N, R1150RT
VROC #32197
Obrazek

Agnieszka
Posty: 6
Rejestracja: pn lip 12, 2010
Miejscowość: Błonie
Motocykl: VN1600
VROC: 0

Post autor: Agnieszka » śr maja 25, 2011

Z burzą jest jak z tornadem JEST nieprzewidywalna. Byłam światkiem jak z niczego piorun uderzył w drzewo nic się nie błyskało nie grzmiało na niebie żadnej chmurki a tu potężne łup w efekcie 5 ugotowanych dysków twardych na komputerach i popalone płyty główne. Także moi dodzy jak jest burza to się kończy jazdę i się chowa dla własnego bezpieczeństwa :D

Awatar użytkownika
Anazar
Posty: 51
Rejestracja: śr maja 18, 2011
Miejscowość: Świebodzin
Motocykl: VN700
VROC: 15090

Post autor: Anazar » śr maja 25, 2011

Agnieszka pisze:jak jest burza to się kończy jazdę i się chowa dla własnego bezpieczeństwa
Kidyś miałem okazję "musieć przygotować wykład" w szkole policealnej na temat piorunów, przyczyn i skutków...

....Agnieszka podsumowała to właściwie... i to tyle na ten temat :mrgreen:

Iza
Posty: 13
Rejestracja: pn maja 16, 2011
Miejscowość: Chorzów,Bytom
Motocykl: Thomasowy VN
VROC: 0

Post autor: Iza » śr maja 25, 2011

Z pozycji plecaczka jeden :drink: lub więcej :drink: i można jechać

Morela
Posty: 1573
Rejestracja: śr kwie 20, 2011
Miejscowość: Siemianowice Śl
Motocykl: w planach
VROC: 0

Post autor: Morela » śr maja 25, 2011

Iza pisze:Z pozycji plecaczka jeden :drink: lub więcej :drink: i można jechać

Taaak, a później zasypiasz na motongu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Awatar użytkownika
Thomas
Posty: 3124
Rejestracja: ndz paź 24, 2010
Miejscowość: Chorzów, Bytom
Motocykl: VN 2000 Limited
VROC: 33040

Post autor: Thomas » śr maja 25, 2011

Koledze ciężarówka się spaliła od burzy ledwo zdążył zatrzymać i wyskoczyć ,a wszystko to od CB-radia przez antenę poszło zwarcie i już.
Jak coś ma być to będzie, w drewnianym kościele spadnie cegła i też zabije :antlers:

Albert :ok:
VROC#33040

Lepiej mieć brzuch z jedzenia niż garb z roboty.

Awatar użytkownika
Długi Lech
Posty: 1000
Rejestracja: ndz lis 14, 2010
Miejscowość: Białystok
Motocykl: EN 500 C3
VROC: 33639

Post autor: Długi Lech » śr maja 25, 2011

Thomas pisze:Koledze ciężarówka się spaliła od burzy ledwo zdążył zatrzymać i wyskoczyć ,a wszystko to od CB-radia przez antenę poszło zwarcie i już.
...
Rozumiem że podczas burzy antena CB ściągnęła piorun. Takie urządzenia to jak magnes dla pioruna tak jak i nawigacja satelitarna czy telefon.
Pozdrawiam Leszek

VROC #33639

Awatar użytkownika
Lecho
Posty: 4585
Rejestracja: śr maja 12, 2010
Miejscowość: Białystok
Motocykl: VN1600 Classic
VROC: 32224

Post autor: Lecho » śr maja 25, 2011

Nawigacja ?? 8/ 8/

Awatar użytkownika
Długi Lech
Posty: 1000
Rejestracja: ndz lis 14, 2010
Miejscowość: Białystok
Motocykl: EN 500 C3
VROC: 33639

Post autor: Długi Lech » śr maja 25, 2011

Nie wiem jak to działa, nie jestem fizykiem, ale ma to coś wspólnego z jonami dodatnimi i ujemnymi i mikrofalami generowanymi przez te urządzenia.

cyt.
Mikrofale
Mikrofale to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego o długości fali pomiędzy podczerwienią i falami radiowymi, co oznacza zakres 1mm-30cm (częstotliwość 1-300 GHz). Mikrofale odkrył James Clerk Maxwell w 1864 roku.

Zastosowania:
· kuchenka mikrofalowa używa magnetronu do wytwarzania fal o częstotliwości ok 2,4 GHz, co pozwala na gotowanie jedzenia; taki rodzaj promieniowania działa na cząsteczki wody, które zaczynają drgać wytwarzając przez to ciepło.
· maser to urządzenie podobne do lasera, tyle że działa w zakresie mikrofalowym
· mikrofale pozwalają na transmisję danych do satelitów, bo nie są pochłaniane przez atmosferę
· radar
· telefony komórkowe standardu GSM pracują w częstotliwościach 870-960 MHz oraz 1710-1880 MHz
· system globalnego pozycjonowania (GPS) wykorzystuje fale o częstotliwości 1575 MHz

· bezprzewodowe sieci komputerowe (WLAN) albo bluetooth użwaja mikrofal w zakresie 2,4 GHz
· transmisja danych w telewizji kablowej albo poprzez
internetowe modemy kablowe (DSL) odbywa się w tym samym zakresie, tyle że medium jest kabel, a nie powietrze
Pozdrawiam Leszek

VROC #33639

Awatar użytkownika
Lecho
Posty: 4585
Rejestracja: śr maja 12, 2010
Miejscowość: Białystok
Motocykl: VN1600 Classic
VROC: 32224

Post autor: Lecho » śr maja 25, 2011

Odbiornik GPS jest urządzeniem pasywnym niczego nie wysyła, niczego nie nadaje, jest typowym odbiornikiem podobnie jak radyjko w mp3.
:ok:

Awatar użytkownika
Długi Lech
Posty: 1000
Rejestracja: ndz lis 14, 2010
Miejscowość: Białystok
Motocykl: EN 500 C3
VROC: 33639

Post autor: Długi Lech » śr maja 25, 2011

No nie wiem Lechu, ale jeżeli nic nie wysyła to skąd Policja ma dane na Twój temat z jaką prędkością jedziesz gdzie jesteś itp? Nie dawno ujawniono te informacje dotyczące bodajże firmy TOM TOM?
Pozdrawiam Leszek

VROC #33639

Awatar użytkownika
Szczotka
Posty: 446
Rejestracja: sob maja 21, 2011
Miejscowość: Lublin
Motocykl: Honda VTX 1800C
VROC: 0

Post autor: Szczotka » śr maja 25, 2011

Dokładnie tak, wyszła chryja z Tom Tomem, że ponoć wysyła dane do najbliższego radiowozu z prędkością auta i pozycją.
Ile w tym prawdy, nie wiadomo, ale notowania firmy mocno spadły.
A z tym wysyłaniem to Lechu jest tak, ze jeżeli masz włączony w popularnych palmtopach z nawigacją nadajnik GPS, łącząc się i pobierając dane o korkach, zatorach i tym podobnych rzeczach, nie jest już one tak całkiem pasywne, a wtedy pewnie i sam piorun drogę znajdzie :-)
Pozdrawiam
__
Marcin

Awatar użytkownika
Długi Lech
Posty: 1000
Rejestracja: ndz lis 14, 2010
Miejscowość: Białystok
Motocykl: EN 500 C3
VROC: 33639

Post autor: Długi Lech » śr maja 25, 2011

Tak więc liczmy na szczęście podczas podrózy i nagłej burzy z piorunami i na to że jeśli radary nie widzą Vulcanów to może i piorun nas nie widzi? :mrgreen: I lepiej wyłączmy wszystkie urządzenia jakie mamy przy sobie i na motocyklu.
Pozdrawiam Leszek

VROC #33639

Awatar użytkownika
Szczotka
Posty: 446
Rejestracja: sob maja 21, 2011
Miejscowość: Lublin
Motocykl: Honda VTX 1800C
VROC: 0

Post autor: Szczotka » śr maja 25, 2011

Amen :-)
Pozdrawiam
__
Marcin

Awatar użytkownika
Lecho
Posty: 4585
Rejestracja: śr maja 12, 2010
Miejscowość: Białystok
Motocykl: VN1600 Classic
VROC: 32224

Post autor: Lecho » czw maja 26, 2011

Szczota pisze:nadajnik GPS
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Też se na sznurku satelitę ciągam :hurra: :hurra: :hurra:
Sorki nie mogłem się oprzeć.
Wy macie racje i ja.
Odbiornik GPS jest pasywny, ale.... w obecnym czasie "urządzenia" do nawigacji mają bluetooth, WiFi, i milion innego szajsu który sieje na lewo i prawo.
A wracając do sedna lepiej się zatrzymać, i to nie ze względu na pioruny (bo jak już ktoś zakłada, że armatura ściąga to należy porzucić rumaka i oddalić się ze 100m), a ze względu na latające w powietrzu cokolwiek, co może trafić nas lub samochód jadący z przeciwka.
:ok:

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Jest 16 użytkowników online :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 16 gości

Najwięcej użytkowników (268) było online ndz cze 16, 2024

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości

Dzisiaj urodziny obchodzą