Strona 1 z 1

Warzenie własnego piwa

: pn wrz 10, 2018
autor: Skino
Hej wszystkim na forum. Czy ktoś z was ważył może sam piwo w domu? Zastanawiam się czy by nie spróbować :D

: pn wrz 10, 2018
autor: Kristofer
Duuuużo zabawy i duuuużo cierpliwość potrzeba i czasu bo brzeczka nie poczeka ,jeden dzień za wcześnie i masz szampana dwa dni za późno i skisnie :D chcesz się napić dobrego piwa szukaj małych browarów które ważą jeszcze w miarę tradycyjne ,z czarnej porzeczki wychodzi dobre piwko ale jest trodne do zrobienia :ok:

: sob wrz 15, 2018
autor: Skino
Spoko ale chyba jednak spróbuję, znalazłem taką stronę https://www.bimberhobby.pl/69-zestaw-do-warzenia-piwa gdzie można kupić dużo spoko sprzętu. Więc trochę się pobawię :D

: sob wrz 15, 2018
autor: Dagome
Warzył. Warzy. Czy warto zależy od Twojego charakteru, a także miejsca w domu/mieszkaniu. Mając trochę wiedzy i miejsca w domu, bez większych problemów zrobić piwo w jakimkolwiek stylu, dorównujące, a nawet przewyższające najlepsze rzemieślnicze przykłady komercyjne.

: sob wrz 15, 2018
autor: Wielebny Bolo
Cholerka, a kiedyś każde dziewczę przed zamążpójściem posiadało sztukę ważenia piwa jak i pieczenia chleba :) :) :)

: pn wrz 17, 2018
autor: Kristofer
Z tego nigdy nie zrobisz dobrego piwa ..
Będzie lepsze niż korporacyjny syf ale nie piwo :D

: pn wrz 17, 2018
autor: Kristofer
Podstawowy błąd w tym zestawie to za nisko osadzony kranik ...zawsze będziesz mieć mętny produkt jak będziesz zlewać w butelki ..

Re: Warzenie własnego piwa

: śr paź 09, 2019
autor: dfg1
Uwarzyłem kilka piw. Fajne hobby jak komuś sprawia przyjemność tworzenie swojego, natomiast jako źródło taniego piwa nadaje się wyłącznie jeśli ktoś uznaje swój czas za bezwartościowy, bo każda warka to moim zdaniem cały dzień roboty.

Co do podlinkowanego zestawu to brakuje w nim podstawowego sprzętu jakim jest gar do warzenia, który musi mieć ze 30-40l minimum żeby się opłacało bawić. To najdroższy element zestawu. Do gara trzeba mieć odpowiednią kuchenkę. Ja robię ostatnio na płycie indukcyjnej i nie jest to najlepszy sprzęt - mało mocy, ugina się trochę pod garem i po kilku godzinach gotowania zostały na niej trwałe ślady. Kobieta była wściekła. Fermentory polecam mieć 2 - jeden z kranikiem, drugi bez. Osadzenie kranika na dole jest jak najbardziej prawidłowe. Do zestawu należy dokupić filtr bądź też zaimprowizować go - ja zrobiłem z wężyka sanitarnego do wody ze stalowym oplotem - gumowy wężyk wyrwałem zostawiając sam oplot. Taki filtr leży na dnie, a właściwa filtracja dokonuje się poprzez kilkukrotne przelanie zacieru przez warstwę leżącego na filtrze słodu. Ja ogólnie wolę mętne piwo i nigdy nie zrobiłem klarownego. Piwo domowe klaruje się też w trakcie leżakowania, można wspomóc ten proces dodając nieco żelatyny albo dolomitu, nigdy tego nie robię.

W sierpniu machnąłem pszeniczne dorzucając resztki karmelowego słodu, wyszło coś takiego z podświetleniem latarką:
https://cdn.discordapp.com/attachments/ ... 203239.jpg

Jak ktoś chce rozpocząć przygodę z własnymi trunkami wyskokowymi to polecam cydr. Teraz jest sezon na jabłka i można kupić tanio tłoczony sok. Sok wlewamy do pojemnika - może być gąsior od wina, fermentor do piwa, w ostateczności nawet plastykowa butelka 5l. Fermentujemy w pokojowej temperaturze, najlepiej z dedykowanymi do cydru drożdżami. Po zakończeniu fermentacji przelewamy do butelek dosypując nieco cukru jeśli chcemy mieć wersję musującą. Butelki mogą być nawet 1,5l z plastyku, najlepiej jakieś mocniejsze, po coca - coli są ok. Leżakujemy jakiś czas, zdatne do picia i nagazowane będzie po tygodniu - dwóch. Po miesiącu zyska na smaku. Jeśli leżakujemy w plastykowych butelkach to polecam jest stawiać na półkach tak by miały coś nad sobą. Kiedyś już malowałem sufit po tym jak wystrzeliła mi butelka z podpiwkiem. Ja lubię wytrawne cydry - ustawiamy to rodzajem drożdży i długością fermentacji. Im słodszy sok, tym mocniej kopie. Kiedyś liczyłem i mi wyszło koło 5% mocy na wytłaczanym soku jabłkowym z Auchan bez dodatku cukru.

Re: Warzenie własnego piwa

: śr paź 09, 2019
autor: Marioosh
Sam też jestem mocno zainteresowany tym tematem dlatego też rekomenduję Ci przejrzeć tego vloga na YT- https://www.youtube.com/user/kopyr79
Oprócz zagadnień technicznych znajdziesz tam linka do stronki z brew-kitami.
Powodzonka :ok:

Re: Warzenie własnego piwa

: śr paź 09, 2019
autor: dfg1
Życie jest krótkie. Jak ktoś jest zainteresowany to się nie ma co interesować, tylko trzeba zrobić. Oprócz kopyra są też całkiem niezłe vlogi o robieniu piwerka:

https://www.youtube.com/user/PLtumek/playlists

https://www.youtube.com/user/DomowyBrowar/videos

Ogólnie bym się nie kierował za bardzo filmikami, pomagają realnie może przy pierwszej warce i tyle. Szybciej jest przeczytać, np. tutaj:

https://www.wiki.piwo.org/Strona_g%C5%82%C3%B3wna

Wbrew pozorom robienie piwa nie jest jakąś wielką filozofią i można do tego podchodzić w miarę swobodnie przy zachowaniu ogólnych ram stylu oraz czystości. Ja zazwyczaj wybieram recepturę bazową i robię na oko, dorzucając to co mam pod ręką z poprzednich warek. Zawsze wychodzi smaczne i nigdy nie wyszły 2 takie same warki. Z brewkitów nie warzyłem, robię tylko ze słodu.

Re: Warzenie własnego piwa

: czw paź 10, 2019
autor: Wielebny Bolo
Trochę z innej beczki...
W wojsku miałem kolesia który bawił się robieniem win. Twierdził że można to robić ze wszystkiego np. zielonych pomidorów ( podobno robił).