Serwis przedniego zawieszenia 2k

Awatar użytkownika
artix
Posty: 1165
Rejestracja: wt cze 05, 2018
Miejscowość: Inowrocław
Motocykl: VN2k,VN1700 Vaquero,HD Electra
VROC: 38561

Serwis przedniego zawieszenia 2k

Post autor: artix » ndz cze 09, 2024

Moto powoli wraca do stanu w jakim być powinno, prawa laga zasyfiona olejem, czas na serwis. Przednie zawieszenie dwójki jest jednym z najprostszych w obsłudze przy jakim grzebałem. Zero komplikacji jak przy lagach typu upside down. Wylatuje obudowa lampy, koło, zaciski i błotnik. Przed wyciągnięciem lag, luzuję śruby imbusowe od spodu goleni, żeby nie walczyć z nimi po wyciągnięciu bebechów z lag. Wyciągnięcie sprężyn po wciśnięciu korków i wydłubaniu pierścieni zabezpieczających, używałem do tego ustrojstwa do wyciągania uszczelniaczy oring.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wciskanie uszczelniaczy olejowych i przeciwpyłowych oczywiście bez partyzantki typu śrubokręt... uszczelniacze akcesoryjne All Balls, tu nie będę walczył z oryginałami, prawidłowo zamontowane wytrzymają długie lata. Stopery na lagach ustawione na wymiar 252mm (fabrycznie 252,3 +-0.3mm), mierzone od górnej krawędzi lagi do góry stopera. Przed założeniem uszczelniacza na lagę, górną jej krawędź zabezpieczam folią, smaruję olejem i dopiero nakładam uszczelniacz. Wciskanie uszczelniacza bez zabezpieczenia ostrej krawędzi, może doprowadzić do jego uszkodzenia i cała robota pójdzie w piz.u :)

Obrazek

Mając koło pod ręką, aż się prosi o weryfikacje łożysk i uszczelniaczy. Jak widać gumy już dawno zdechły, przy okazji wymiana łożysk. Najpierw wyciągam pierścień osadczy, grzeję aluminium wokół łożysk opalarką, żeby fizyka pomogła, potem kilkukrotne uderzenie w łożysko, aż tuleja dystansowa wewnątrz zluzuje się, wtedy można ja opuścić i mam wewnętrzne bieżnie odkryte. Wyciąganie łożysk ściągaczem wewnętrznym, ale bez tego solidny pręt czy długa przedłużka do klucza nasadowego 1/2 cala, sensowny młotek i też do zrobienia.

Obrazek

Wbijanie nowych łożysk tradycyjnie, czyli szlifuję zewnętrzna bieżnię starego tak, żeby swobodnie wchodziło w gniazdo łożyska, nowe łożysko delikatnie ustawiam i dobijam szlifowanym, bez niebezpieczeństwa zniszczenia nowego.

Obrazek

Przy okazji wymiana opon i wyważanie. Przednie wyważył wulkanizator tylne musiałem sam, bo mu nie wchodziło w maszynę... U mnie też ciasno, musiałem na maxa rozstawić rolki i odciąć po 15mm z każdego stożka centrującego. Weszło na styk, wyważone bez problemów, w trasie zero wibracji, czyli jak zwykle miodzio :)

Obrazek

Gibon
Posty: 9
Rejestracja: wt lip 04, 2023
Motocykl: VN 2000

Re: Serwis przedniego zawieszenia 2k

Post autor: Gibon » wt lip 16, 2024

Gratuluję kawału dobrej roboty - początkiem lipca dokładnie przez to przechodziłem, a zaczęło się przy wymianie łożyska główki ramy. Potwierdzam metodę z opalarką - sprawdza się w 100%. Ja jeszcze na noc wrzucam łożyska do zamrażarki - po podgrzaniu jeszcze raz piastry przy montażu i wkładaniu zamrożonego łożyska fizyka pomaga jeszcze bardziej - wystarczy lekko puknąć i łożysko samo wpada - mniejsze ryzyko uszkodzenia.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Jest 4 użytkowników online :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 4 gości

Najwięcej użytkowników (268) było online ndz cze 16, 2024

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

Dzisiaj urodziny obchodzą